Чорне море є внутрішньоконтинентальним морем Атлантичного океану. Омиває береги України, Росії (Краснодарський край), Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини.
На північному сході Керченською протокою сполучається з Азовським морем, на південному заході протокою Босфор - з Мармуровим морем.Чорне море |
Островів у Чорному морі мало, вони невеликі за розмірами, більшість з них розташовані поблизу берегів.
Найбільші острови:
- Джарилгач,
- Довгий,
- Березань,
- Зміїний.
Чорне море розміщене в скидовій западині. Опускання його дна триває й тепер. Глибина Чорного моря найбільша біля Південного узбережжя Криму - до 1000-2000 м (на відстані 7-29 км від берега). Північно-західна частина Чорного моря мілководна. Глибини тут не перевищують 100-120 м (середня менша 25 м).
Солоність води в північно-західній частині Чорного моря становить 13-14% через велике надходження прісної води, яку приносять річки, поблизу Південного берега Криму - близько 16%.
Вода Чорного моря з глибини 120-200 м насичена сірководнем. Процентний вміст його збільшується з глибиною. У межах поширення сірководню життя майже немає. У зв'язку з посиленням несприятливих антропогенних факторів спостерігається тенденція до підвищення шару сірководню, що небезпечно для всього живого.
Температура води на поверхні північно-західної частини моря взимку становить +0,4... 8,4°, влітку +23... 25°С. Узимку море біля берегів, затоки та лимани вкриваються тонкою кригою. Льодостав триває близько місяця.
Пізньої осені і особливо взимку море дуже бурхливе: в цю пору над ним панують насамперед північно-східні вітри, які супроводжуються зниженням температури повітря і часто викликають шторм. Влітку над морем переважає ясна погода.
Рослинний світ Чорного моря представлений водоростями. У північно-західній частині моря є величезне скупчення червоних водоростей - філофори (філофорне море Зернова). Зустрічаються й інші види водоростей: зостера, цистозира, ульва. З філофори видобувають агар-агар, який використовується у кондитерській, текстильній промисловості, в мікробіології. Ульва може використовуватися в їжу.
Тваринний світ представлений багатьма безхребетними. З кишковопорожнинних найчастіше зустрічаються медузи аурелія і коренерот. Серед молюсків широко розповсюджені мідії, трапляються устриці, гребінці тощо. Деякі з них мають промислове значення. З ракоподібних зустрічаються краби (кам'яний, зелений тощо), різні види креветок.
Водорості Чорного моря |
Серед риб (180 видів) промислове значення мають бички, хамса, скумбрія, кефаль, оселедці, камбала, пеламіда, ставрида. У Чорному морі спостерігаються масові міграції риб. На початку літа риба з Середземного моря (хамса, скумбрія, тунець тощо) і південної частини Чорного моря, де вона зимує, йде на відгодівлю в північну частину моря і через Керченську протоку в Азовське море, а восени - у зворотному напрямку.
З великих ссавців поширені дельфіни – білобочки, зрідка зустрічаються біло-череві тюлені.
Дельфін білобочка |
На узбережжі моря розташовані порти Одеса, Іллічівськ, Севастополь, Миколаїв, Херсон, Ялта, Феодосія, Керч, які відіграють велику роль у внутрішніх та зовнішньоторговельних зв'язках країни. На берегах Чорного моря є багато морських курортів.
Розрахунки
На якій глибині вода Чорного моря насичена сірководнем?
ОтветитьУдалитьНа 150-200 м вода Чорного моря насичена сірководнем.
УдалитьЯкі корисні копалини є у Чорному морі?
ОтветитьУдалитьПриродний газ. Запаси природного газу на Чорноморському шельфі у Винятковій морській економічній зоні України становлять близько 50 млрд м3.
УдалитьГідрат метану. Чорне море багате газогідратними родовищами (до 65-70 трлн м3), а в районі глибоководної Кримської частини моря запаси газогідратних родовищ складають понад 20 трлн м3. Зокрема, прогнозуються великі запаси гідрату метану в палеодельті Дніпра
Глибина Чорного моря стала, чи змінюється з часом?
ОтветитьУдалитьЗмінюється, за рахунок збільшення шару сірководню.
Удалитьякі риби мають промислове значення ?
ОтветитьУдалитьСеред риб (180 видів) промислове значення мають бички, хамса, скумбрія, кефаль, оселедці, камбала, пеламіда, ставрида.
Удалить